Laureaci V Konkursu Wybitny Polak 2020

24 listopada 2020

Wybitni Polacy w Irlandii wybrani
Pomimo pandemii koronawirusa i związanych z tym obostrzeń udało się wyłonić Laureatów Konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii.

Tegoroczni Laureaci swoimi dotychczasowymi osiągnięciami budują pozytywny wizerunek naszego kraju poza jego granicami. W V edycji Konkursu irlandzkie jury, które tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, wybrało laureatów w czterech kategoriach: Kultura, Nauka, Biznes i Osobowość.

Tegoroczni laureaci:
KULTURA – Aleksander Miednik – artysta, twórca wyrobów ze skóry, organizator i uczestnik wielu spotkań Polaków i Irlandczyków. Współorganizował I edycję WOŚP w Limerick w 2010; Kupala Night’s, Dożynki. Wspierał grupę taneczną Inisowiaków na licznych występach, marszach i paradach św. Patryka i wielu różnych wydarzeniach. Brał
udział w PolskaEire Festival oraz przy wielu uroczystościach w polskich szkołach na terenie hrabstwa Clare i Limerick. Jego znakiem rozpoznawczym jest bardzo charakterystyczny strój szlachecki, który sam zaprojektował i uszył.

NAUKA – Jakub Kacprzak – archeolog, absolwent Uniwersytetu
Wrocławskiego, od 2005 roku w Irlandii. Pracuje dla firm archeologicznych, prowadząc badania terenowe. Organizator festiwalu Polskiego w Ennis. Prelegent na wielu imprezach polonijnych m.in PolskaEire, spotkaniach rocznicowych, Świętach Niepodległości.
Współpracuje z organizacjami polonijnymi oraz irlandzkimi w promowaniu polskiej i irlandzkiej kultury i sztuki, jak również szeroko pojętej integracji. Od 2019 roku przygotowuje trzy cykle wykładów, poruszających tematykę archeologii i historii. Jest także
autorem książki o kamiennych toporach z Irlandii.

BIZNES – Marek Szepietowski – gdańszczanin, w Irlandii od 2001 roku. Swoją pierwszą firmę wydawniczą prowadził jeszcze w Polsce w późnych latach dziewięćdziesiątych. Wykorzystując doświadczenie wydawnicze oraz zdobytą w Irlandii wiedzę z zakresu BHP założył firmę wydawnicza Health and Safety Publications Ltd, wielokrotnie nagradzaną w różnych konkursach biznesowych zarówno lokalnych jak i tych o
zasięgu krajowym. Aktualnie oprócz niej prowadzi również drukarnie w Irlandii i drugą w Polsce. W ostatnim roku działalność wydawnicza rozwinęła się również na wydawanie książek dla dzieci. Zasiada w radzie nadzorczej Studia filmowego Panika w Gdyni.

OSOBOWOŚĆ – Sławomir Głaz – pomysłodawca i współtwórca Polish Run Team, pierwszej polskiej grupy wsparcia dla biegaczy. Inicjatywa ta z małej lokalnej grupy zrzeszającej Polaków z okolic Dublina, rozrosła się do ogólnoirlandzkiej grupy biegowej. Grupa aktywnie propaguje aktywność fizyczną wśród Polonii, prowadzi zajęcia integracyjne i aktywnie uczestniczy w życiu sportowym Irlandii. Pomysłodawca, inicjator i współorganizator takich imprez jak: Irish-Polish Friendship Parkrun z udziałem Jerzego Skarżyńskiego. Wydarzenie to zostało uznane przez irlandzkie środowisko biegowe najlepszym parkrunem w Irlandii w 2018 r. Jest to cykliczna impreza integracyjna, przedstawiająca Irlandczykom polskich mistrzów olimpijskich, polską kulturę i kulinaria. 24
godzinny bieg dookoła Dublina, został zorganizowany jako wkład dla WOŚP. Odbił się szerokim echem w świecie biegowym Irlandii. Na jego II edycji gośćmi byli Robert Korzeniowski i Robert Heffernan.

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

Jury obradowało w składzie:

Chimiak Łukasz (Ambasada)

Dobosz-Chuda Joanna (Klub Twórczego Myślenia)

Jacek Jaszczyk (Laureat 2019)

Maciej Neumann – Kochański (Laureat 2019)

Paulina Pietroń (Laureat 2019)

Agnieszka Wybirał (Ambasada)

Wszystkich serdecznie zachęcamy do zgłaszania kandydatów w kolejnej turze konkursu.

a4f74352e52be46a16a1d20f87d72981

Dotychczas w pięciu edycjach Konkursu w Irlandii jury wybrało 20 laureatów i przyznało 8 wyróżnień. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły i motywacji do dalszego aktywnego działania.
Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wyłoni laureatów tytułu Wybitnego Polaka, którzy – w opinii jury – w największym stopniu przyczyniają się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Warszawie.

Organizatorem Konkursu Wybitny Polak w Irlandii jest Klub Twórczego Myślenia w Limerick – http://klubtworczegomyslenia.eu/, e-mail: klubtworczegomyslenia@gmail.com , który przyjmuje zgłoszenia kandydatów do kolejnych edycji konkursu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *