Laureaci VI Konkursu Wybitny Polak w Irlandii 2022

24 maja 2024

Z największą przyjemnością prezentujemy Państwu Laureatów VI Konkursu Wybitny Polak w Irlandii, którzy odebrali statuetki i dyplomy w dniu 23 maja 2024 roku w Ambasadzie Polski w Dublinie, z rąk Pana Ambasadora Arkadego Rzegockiego oraz Dyrektora Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego TERAZ POLSKA Pana Michała Lipińskiego.

Kategoria BIZNES: MARCIN SZULC

Założyciel i właściciel kancelarii Rostra Solicitors, działającej od 2013 roku. „PolskiPrawnik.ie”. zatrudniającej 10 osób, w tym pięcioro wykwalifikowanych prawników i zajmuje się: Sporami Cywilnymi, Prawem handlowym i biznesowym; Wypadkami i obrażeniami osobistymi; Prawem pracy; Nieruchomościami; Prawem spadkowym i testamentami. Jeden z pierwszych Polaków, którzy zdobyli w Irlandii prawo wykonywania zawodu „solicitor”, który jest odpowiednikiem polskiego „adwokata” lub „radcy prawnego”. Na liście „solicitorów” od 2012 roku.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu w 2001 roku. W Irlandii od 2003 roku. Autor wielu artykułów prawniczych drukowanych we wszystkich chyba gazetach polonijnych ukazujących się w Irlandii. Poza tym autor książki „Irlandia albo frytki z octem”.

Przede wszystkim maż i ojciec. Marcin jest poza tym również mistrzem Taekwondo i prowadzi mały klub sztuk walki na północy Dublina.

Kategoria KULTURA: PAWEŁ JASIŃSKI

Paweł Jasiński to artysta, który od lat tworzy obrazy niepowtarzalne, pełne koloru i dynamiki. Urodził się i kształcił w Polsce, obecnie mieszka w Dublinie, gdzie współpracuje z Galerią The Icon Factory.Trudno jednoznacznie określić tego artystę, gdyż – jak sam twierdzi – cały czas eksploruje świat malarstwa i nie zamyka się na jeden styl czy tematykę. Swoje prace wystawiał w wielu krajach Europy. W jego malarstwie można znaleźć: ciepłe pejzaże, surrealistyczne wizerunki kobiet, klasyczne akty męskie czy dynamiczne kompozycje abstrakcyjne. . W 2017 roku The Hunt Museum w Limerick uznało jego obraz „Kobieta na Temple Bar” jako obraz miesiąca. Jasiński współpracuje od lat z Ambasadą Polską w Dublinie, między innymi projektując przedmioty promujące Polskę za granicą.W samym Dublinie znany jest jako autor wielu realizacji „street art”. Na zamówienie miasta Dublina, w projekcie zwanym Dublincanvas, umieszcza od lat swoje projekty na skrzynkach elektrycznych w centrum stolicy.

„To wspaniała przygoda móc patrzeć w przyszłość i wyobrażać sobie, ile jeszcze obrazów czeka na namalowanie. Przekazane talenty należy rozwijać niezależnie od okoliczności. Każdy talent jest jak balon lub koło ratunkowe. Kiedy czujesz, że wokół ciebie dzieje się coś złego, kiedy czujesz, że toniesz, powinieneś chwycić ten balon, a on nie pozwoli ci utonąć” – mówi artysta.

Kategoria NAUKA: Dr JOANNA MICHALINA JUREK

Doktor nauk biomedycznych, specjalista w dziedzinie żywienia
człowieka i dietoterapii w profilaktyce chorób przewlekłych o podłożu zapalnym i zaburzeń psychicznych. Absolwentka studiów licencjackich i doktoranckich na kierunku nauk biomedycznych na Ulster University w Wielkiej Brytanii w instytucie Nutrition Innovation Centre for Food and Health (NICHE), gdzie zajmowała się badaniem roli spożycia ryb i związanej z tym ekspozycji na metylek rtęci (MeHg) na zdrowie człowieka oraz ryzyko chorów autoimmunolgicznych, prowadzonego w ramach międzynarodowego projektu badawczego „ Seychelles Development Study”.

Joanna jest także autorką wielu cennych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz tekstów do magazynów dietetycznych jak Food Forum (PL), Współczesna Dietetyka (PL), INDI (IRL) oraz Clinical Nutrition (UK), a także książki-poradnika ‘Ryby w zdrowej diecie’ w której podzieliła się swoimi wynikami swojej pracy naukowej w przystępny i praktyczny dla czytelnika sposób. Joanna jest doświadczonym edukatorem żywieniowym, mówcą TEDx i gościem wielu podcastów w tym Wittalna podcast, co zostało wyróżnione w rankingu Forbes i McKinsey & Company – 25under25 (2020), Cosmopolitan (edycja US) (2018), a także Financial Times (2017).
Swoimi pasjami dzieli się na koncie instagram @nutrii.jj.

Kategoria OSOBOWOŚĆ – WOJCIECH KOSTKA

Działacz polonijny, założyciel oraz aktywny członek Polish-Irish Educational Assocciation, którego celem jest promocja polskiej i europejskiej kultury oraz wielojęzyczności z naciskiem na integrację środowisk polonijnych z lokalną społecznością irlandzką.

Dyrektor artystyczny kolejnych edycji Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej w latach 2017-2021, promujący pozytywne związki pomiędzy Polską i Irlandią. Jeden z nauczycieli w Polskiej Szkole Weekendowej „Kleks” w Arklow, County Wicklow, w której, jako wolontariusz, od lat uczy dzieci lokalnej Polonii.

Zawodowo związany z Europejską Fundacją na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, unijną agencją w Dublinie, gdzie odpowiada za koordynację zamówień publicznych. Jednocześnie współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach jako wykładowca specjalizujący się w tematyce integracji europejskiej.

Wszystkim Laureatom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje, dziękując za ich promocję Polski i Polaka przez trud włożony w swoją pracę i postawę.

Zachęcamy też wszystkich Państwa do nadsyłania zgłoszeń kandydatów w kolejnej edycji Konkursu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *