Laureaci IV Konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii

9 kwietnia 2019

Szanowni Państwo z ogromną przyjemnością prezentujemy Laureatów IV konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii. sretka-1-1

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostają:

Kultura

Pan Maciej Neumann – Kochański:
Urodzony w Warszawie w 1974 roku. W Polsce pracował w branży reklamowej i marketingu.
W Irlandii mieszka od maja 2005 roku. Obecnie pracownik Ministerstwa Wydatków Publicznych i Reform w Departamencie NSSO w Irlandii.
W 2015 roku był jednym z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, organizacji non-profit, w której do chwili obecnej jest na stanowisku prezesa.

Poprzez działalność Stowarzyszenia promuje polską kulturę w Irlandii i zawsze stara się być godnym ambasadorem swojego kraju. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych promujących działalność polskich artystów w Irlandii np. wystawy polskiej grafiki i fotografii, performance’u artystycznego, pokazów filmów polskich. Maciej jest też organizatorem PolskaEire Festival, edycji w Gorey, która to stała się jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych w Irlandii. Z jego inicjatywy, przez ostatnie 4 lata w Gorey gościły takie znakomitości jak: aktorzy Marian Dziędziel i Robert Więckiewicz, fotograficy Krzysztof Niedenthal oraz Mikołaj Kalina, komik Grzegorz Halama, pisarz Marcin Ciszewski, a także performer, artysta plastyk Andrzej Kalina. Na ten rok, do Gorey zostali zaproszeni przez Macieja kolejni znamienici goście.
Na co dzień, razem ze stowarzyszeniem aktywnie wspiera również irlandzkie wydarzenia kulturalne w Gorey. Stowarzyszenie pod przewodnictwem Macieja współpracuje z różnymi organizacjami i mediami irlandzkimi oraz polonijnymi w Irlandii, a przede wszystkim łączy ludzi poprzez kulturę, sztukę i wspólną zabawę.
Maciej przez całe życie był również zaangażowany w sport – płetwonurek od 1991 roku, w Irlandii strzelał sportowo (5 medali), jednak najważniejszym osiągnięciem sportowym Macieja jest zdobycie trzech medali na Mistrzostwach Świata w Taekwondo w Birmingham (UK) w 2018 roku dla Team Ireland.

Osobowość

Jacek Jaszczyk – grudziądzanin. Dziennikarz, radiowiec, poeta, społecznik, wolontariusz. Do Irlandii przyleciał w 2005 r. Od samego początku pobytu na Zielonej Wyspie, aktywnie uczestniczy w życiu Polonii. Zaangażowany w integrację Polonii w irlandzkiej rzeczywistości oraz w życie kulturalne rodaków na wielu płaszczyznach i poziomach.

Twórca i autor pierwszego polskiego programu radiowego w irlandzkim eterze „120 Na Godzinę”. Dziennikarz polskiej redakcji w Radiu Sunrise, Anna Livia Dublin City, Dublin City FM. Przez ponad 8 lat tworzył zalążki polskiego radia w Irlandii, kreując platformę integracji i miejsce skupiające środowiska polonijne.
Dziennikarz, prezenter, autor oraz wydawca porannego pasma w polonijnym radiu PLka. Współtwórca, współzałożyciel i redaktor naczelny polskiego radia dla Polonii w Irlandii – radia PLK FM i Radia PL, a także autor, prezenter oraz wydawca programu „Poranne Espresso”. Współtwórca internetowych telewizji dla Polonii w Irlandii – NTV i iTVe. Poza działalnością wolontariacką na rzecz polonijnych stacji radiowych oraz telewizji internetowych, pisał również do polskich tygodników wydawanych na Zielonej Wyspie. Od czternastu lat – od samego początku działalności dublińskiego sztabu WOŚP, działa na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Irlandii. Gospodarz i prowadzący finały WOŚP w Dublinie. Jacek Jaszczyk jest autorem wydanej w 2018 roku książki poetyckiej „Tańczą w nas życia geniusze”.

Młody Polak

Paulina Pietroń – jest instruktorką tańca trzech dziecięcych grup, które prowadzi od 2016 roku. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności zdobyte na kursie instruktorskim oraz regularnie uczestniczy w profesjonalnych warsztatach i szkoleniach organizowanym przed Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie zapewniając młodym uczniom edukację na najwyższym poziomie. W 2018 roku uzyskała również uprawnienia instruktora Slavica Dance Fitness wprowadzając tą innowacyjną formę rozrywki ruchowej na Irlandzki rynek.

Miłość do tańca przekazali jej dziadkowie, którzy przez wiele lat byli członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” pod kierownictwem pani Wandy Kaniorowej. Paulina uczyła się tańców ludowych z innych krajów np. Tarantele, Sirtaki czy tańców irlandzkich. Po przeprowadzce do Irlandii w wieku 11. lat zaczęła uczyć się polskich tańców w Polonijnym Zespole Pieśni i Tańca „Koniczyna” pod okiem Małgorzaty Dulny. (Była wtedy najmłodszym członkiem grupy).
Interesują ją różne rodzaje tańca (jazz, taniec nowoczesny, tańce towarzyskie) jak i inne formy ekspresji artystycznej. W “Koniczynie” działa charytatywnie wlewając całą swoją energie i umiejętności w zajęcia gdy jej jedyna gratyfikacja z włożonego trudu jest satysfakcja z przekazywania swej pasji.
Nie zamierza jednak spoczywać na laurach, właśnie przygotowuje się do kolejnego etapu swojej kariery biorąc udział w kursie dające uprawnienia instruktora tańców towarzyskich. Paulina jest osobą pomysłową, pełną energii i miłości do tańca. Co tydzień nie tylko uczy swoich podopiecznych nowych tańców ale też wprowadza w ich życie wiele uśmiechu i radości.

Wyróżnienia otrzymują:

Monika Kucharska – wolontariuszka związana z Centrum Together – Razem w Cork. Nauczycielka i psychoterapeutka. Założycielka, instruktor i reżyser grupy teatralnej „Bric-a-Brac” promującej polską kulturę, tradycję i pamięć historyczną.

Lilia Maciejewska – Jest związana i zaangażowana w działania na rzecz polskiej społeczności w mieście Cork. Od 2012 roku pracowała w organizacji Together Razem łącząc stanowisko managera biura oraz koordynatora eventów. Zorganizowała wiele dużych wydarzeń dla całych rodzin np. Zakończenie Lata w Cork, liczne zabawy karnawałowe dla dzieci oraz koordynowała pierwszą edycję festiwalu PolskaEire w Cork. Od 2016 członek zarządu, a od 2018 prezes najstarszej organizacji polonijnej w Cork MyCork Polish Association, w której sprawnie koordynuje wiele projektów integracyjnych tj. portal informacyjno – ogłoszeniowy www.mycork.org, ; marsz Polonii w Paradzie św Patryka; WOŚP; PolskaEire Festiwal; Biesiada Śląska; Zakończenie Lata itp.

Blanka Marczewska – nauczycielka z pasją. W miejscowości Enniscorthy otworzyła szkółkę polonijną, która ja ko jedyna z poza kraju, zdobyła miano „Szkoły Niepodległej”. Laureatka konkursów „Rodacy Rodakom” i „Być Polakiem”. Twórczyni własnego programu patriotycznego BON. Organizator akcji charytatywnych na rzecz PAH. Autorka dwóch patriotycznych książek dla dzieci. Charytatywnie organizowała i przeprowadzała wiele spotkań i akcji polonijnych promując polskie tradycje, polskich bohaterów i najważniejsze wartości.

Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

Jury obradowało w składzie:

Chimiak Łukasz (Ambasada)

Dobosz-Chuda Joanna (Klub Twórczego Myślenia)

Kasperkiewicz Katarzyna (Ambasada)

Kotula Ewa (Laureatka 2018)

Mach Piotr (Laureat 2018)

Sikora Dominika (Laureatka 2018)

Zdrojowy Bartosz (Laureat 2018)

Wszystkich serdecznie zachęcamy do zgłaszania kandydatów w kolejnej turze konkursu.

a4f74352e52be46a16a1d20f87d72981


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *